Na úvod treba konštatovať, že Ťapešovo erb v minulosti nemalo. Pod erbom sa totiž rozumie znamenie vložené do heraldického štítu, sfarbené pri rešpektovaní heraldického pravidla o kladení kovov a farieb na štít a pod. Dôkaz o používaní takéhoto erbu v Ťapešove nepoznáme a nie je pravdepodobné (na základe analogických situácií), že by ho v minulosti používalo. Erb bolo teda potrebné vytvoriť.
Je vždy výhodné, ak pri tvorbe erbu môžeme vychádzať z historického symbolu obce, najmä pečatného symbolu. Z Ťapešova skutočne poznáme prekrásne pečatidlo, uložené v Oravskom múzeu. Pochádza z 18. storočia , v jeho strede je vyrytý lev držiaci ružu a kruhopis znie .SIGIL.POS:TAPESSOV.
Ťapešovo začalo používať vlastnú pečať koncom 16. storočia. Obsah pečatidla je veľmi neobvyklý.
Staršie súpisy rodových erbov poznajú ako najstarší erb Turzovcov ten, v ktorom je v červenom štíte heraldicky doľava otočený zlatý korunovaný lev, v ľavom hornom rohu zlatá heraldická ruža. Klenotom je na červenom orlom krídle zlatý lev zo štítu.
Erb, ktorý podľa niektorých predstavuje ďalšie vývinové štádium, podľa iných najstaršiu podobu Turzovského znaku predstavuje pečať Teofila z roku 1493. Je delený, v hornej červenej polovici je zlatý vyrastajúci lev, v dolnej zlatej sú tri červené ruže. Klenotom je spomenutý vyrastajúci lev.